Jakie są wady i zalety mieszkania w dużym mieście?
Duże miasta przyciągają dostępnością różnorodnych usług i perspektywami rozwoju zawodowego. Jednak życie w najdynamiczniej rozwijających się polskich aglomeracjach ma też pewne minusy. Poznaj najważniejsze zalety i wady mieszkania w dużym mieście, aby wybrać dobre miejsce do zamieszkania.
Jakie są plusy mieszkania w dużym mieście?
Duże miasto oferuje zróżnicowany rynek pracy. To jeden z najważniejszych atutów aglomeracji i jednocześnie jeden z głównych powodów migracji. Duża liczba firm (w tym także oddziałów zagranicznych spółek) sprawia, że znalezienie zatrudnienia na pożądanym stanowisku jest możliwe w stosunkowo krótkim czasie. Możliwości rozwoju zawodowego są doceniane zwłaszcza przez specjalistów, którzy nie mają szansy na pracę w swoim zawodzie w małych miejscowościach.
Miasta często są wybierane też przez rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. To nie przypadek – największe aglomeracje zapewniają dużo większy niż mniejsze miejscowości wachlarz możliwości edukacyjnych, z kolei sama infrastruktura edukacyjna jest bardziej zróżnicowana. Obok żłobków, przedszkoli czy szkół różnego typu rodzice mają dostęp również do elitarnych placówek oświatowych, np. dwujęzycznych, brytyjskich czy amerykańskich. Świetnym przykładem jest Warszawa, gdzie funkcjonują filie najbardziej prestiżowych szkół.
Plusy dużego miasta nie kończą się wyłącznie na kwestiach zawodowych i edukacyjnych – mieszkańcy doceniają też:
- Dostęp do zróżnicowanych usług na wysokim poziomie. Mowa tu nie tylko o usługach publicznych, ale również komercyjnych. W drugim przypadku wybór jest duży, a to z kolei ma odzwierciedlenie w wysokiej jakości.
- Rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną. Dzielnice dużych miast najczęściej są dobrze skomunikowane z centrum, do którego można dotrzeć zarówno prywatnym środkiem transportu, jak i komunikacją publiczną.
- Duże możliwości prowadzenia życia kulturalnego i towarzyskiego. Teatr, filharmonia, muzea, liczne koncerty odbywające się przez cały rok oraz rozbudowana baza gastronomiczna – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki.
Jakie minusy ma mieszkanie w dużym mieście?
Chociaż duże miasto daje wiele możliwości, to naturalnie taki wybór wiąże się też z pewnymi minusami, które trzeba uwzględnić. Mieszkańcy, zwłaszcza śródmieścia i obszarów z nim sąsiadujących, często narzekają na smog i hałas. Uciążliwości te próbują łagodzić włodarze – wskazać wystarczy popularyzację stref czystego transportu czy stref przeznaczonych do użytku wyłącznie dla pieszych.
Ponieważ w dużych miastach występuje ogromne zapotrzebowanie na budynki o różnych funkcjach (mieszkalnych, usługowych, publicznych), to terenów zielonych jest stosunkowo niewiele. Choć nie dotyczy to w tak dużym stopniu Warszawy, to w wielu innych miastach obszary przeznaczone na skwery czy parki – podobnie jak lasy – często są zlokalizowane na obrzeżach. To sprawia, że aby spędzić czas na łonie natury, konieczne jest zaplanowanie wyprawy. Mieszkańcy dużych metropolii często nie mogą liczyć, że dzień zaczną od joggingu w pobliskim parku.
Jakie jeszcze wady ma mieszkanie w mieście? W zależności od miejsca zamieszkania narzekać można na:
- Odległość między domem a miejscem pracy. W przypadku największego polskiego miasta, jakim jest Warszawa, aby dotrzeć do docelowego miejsca, konieczne może być przemierzenie nawet kilku dzielnic.
- Wyższą przestępczość. W dużych miastach występuje zróżnicowany przekrój społeczeństwa, w konsekwencji czego policja częściej otrzymuje zgłoszenia m.in. o kradzieżach czy włamaniach.
Gdzie zamieszkać w dużym mieście?
Duże miasto to szereg zalet: ogromne możliwości edukacyjne i zawodowe, dostęp do licznych usług oraz szerokiej oferty kulturalnej przez cały rok czy wreszcie możliwość nawiązania wielu nowych znajomości. Jednak minusy, takie jak hałas, smog czy ograniczony dostęp do terenów zielonych, mogą skutecznie obniżyć poziom życia. Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem jest przemyślany wybór miejsca zamieszkania.
Warszawski rynek nieruchomości od wielu lat jest liderem pod względem zarówno wielkości, jak i zróżnicowania. To oznacza duże możliwości. Chcesz cieszyć się korzyściami, jakie daje mieszkanie w mieście i jednocześnie nie przejmować się uciążliwościami? Zamiast poszukiwać mieszkania, wybierz dom. Zamiast ścisłego centrum, postaw na działkę w pobliżu zieleni, która będzie świetnie skomunikowana z najważniejszymi punktami miasta.
Wybierając dom w zielonej okolicy, możesz:
- Cieszyć się spokojem charakterystycznym dla mniejszych miejscowości. Na wyciągnięcie ręki masz jednak dostęp do różnych rozrywek.
- Aktywnie odpoczywać wśród natury. Możesz zrelaksować się we własnym ogródku lub korzystając z zieleni miejskiej, np. parków czy lasów.
- Szybko dotrzeć do najważniejszych dla Ciebie miejsc. Będzie to możliwe, gdy osiedle jest dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta.
Chcesz kupić dom jednorodzinny? Pozostaje jeszcze kwestia określenia rynku – do wyboru jest rynek pierwotny i wtórny. Na co się zdecydować? Wybór oferty dewelopera pozwoli osiedlić się w domu, który nie był wcześniej zamieszkany. To także możliwość korzystania z najnowocześniejszych rozwiązań, w tym w zakresie oszczędzania zasobów naturalnych. Deweloperzy, czerpiąc z własnego doświadczenia, dbają też o wyznaczenie wygodnych dla użytkowników ciągów komunikacyjnych. Do tego dodać trzeba możliwość wprowadzenia się do wykończonego domu, który nie wymaga remontu czy odświeżenia.
Szukasz domu w Warszawie? Neo Natolin to inwestycja powstająca na Wilanowie – blisko zieleni i ze świetnym połączeniem m.in. z Ursynowem.